Bieżące informacje

TLENEK WĘGLA - CZAD. NIE LEKCEWAŻ ZAGROŻENIA

Data publikacji 19.11.2023

Trwa sezon grzewczy, wraz z nim wzrasta również zagrożenie zatrucia czadem. Policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad, czyli tlenek węgla to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć a niewielka dawka może zabić.

Policjanci ostrzegają przed zabójczym działaniem tlenku węgla. Brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Czad jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu - zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć poprzez uduszenie.

Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: zaniedbanie, niewiedza, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, wadliwa instalacja odprowadzania spalin, zaklejanie kratek wentylacyjnych oraz kominowych a także rzadkie wietrzenie pomieszczeń i brak regularnych kontroli drożności. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych, w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu urządzenie odpowiednio zaalarmuje domowników. Urządzenie te zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich. Apelujemy o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Specjaliści zalecają też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie.

KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093

Powrót na górę strony