Bieżące informacje

Widzisz niepokojące zachowania w swoim miejscu zamieszkania? Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 12.03.2024

Widzisz w swoim rejonie coś niepokojącego, a może chciałbyś poinformować Policję o tym, że bezdomni potrzebują pomocy? Przypominamy, że będąc świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie, dające każdemu obywatelowi możliwość wpływu na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu średzkiego. Dla policjantów każda informacja jest bardzo pomocna i pozwala na jeszcze lepsze zapewnienie bezpieczeństwa na terenie powiatu. Dzięki nim, wiemy co jest najbardziej uciążliwe dla naszych mieszkańców i w jakim zakresie należałoby zwiększyć współpracę z podmiotami zewnętrznymi, żeby móc wyeliminować zagrożenie. Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami i miej wpływ na bezpieczeństwo w rejonie zamieszkania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to wspomagające narzędzie współpracy między Policją, a społeczeństwem. Na mapie znajdziemy wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, a także zagrożenia, które w subiektywny odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Z roku na rok jest ono częściej wykorzystywana przez mieszkańców powiatu średzkiego, którzy dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami.
Dzieląc się informacją o występującym zagrożeniu możemy również pomagać, gdyż w katalogu dostępnych zagrożeń prócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. 

Żeby dokonać zgłoszenia wystarczy nam komputer, tablet, bądź telefon z dostępem do internetu. Wchodzimy na stronę internetową komendy wojewódzkiej, komendy powiatowej bądź miejskiej Policji, gdzie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Możemy też wpisać jej nazwę w wyszukiwarce internetowej. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić i miejsce występowania tego zagrożenia. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia. Klikamy zgłoś i na tym kończy się nasze zadanie. To proste! 
Zgłoszenie odbierane jest przez koordynatora Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, który każdego dnia sprawdza, czy mieszkańcy podzielili się nowymi informacjami na temat miejsc zagrożonych. Jego zadaniem jest również dbanie o jej aktualizację, a także zadaniowanie służb w celu weryfikacji zgłoszenia.

Wszystkie otrzymane zgłoszenia są weryfikowane przez policjantów ruchu drogowego, dzielnicowych oraz służby patrolowej, a wskazane zagrożenia są uwzględnianie podczas organizowanych na terenie powiatu działań prewencyjnych, a także w trakcie codziennej służby.

Skąd będzie wiadomo, czy nasze zgłoszenie zostało już zweryfikowane i z jakim skutkiem?
Poznamy to po kolorze które przyjmie nasze zgłoszenie. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Gdy zlecone zostanie do weryfikacji, wówczas zmieni kolor na żółty. Po weryfikacji może przyjąć kolor szary co oznacza, że zgłoszenie nie potwierdziło się, bądź kolor czerwony, co oznacza że informacja została potwierdzona, a policjanci podejmą czynności by wyeliminować występowanie zagrożenia w danym miejscu. Informacje co oznaczają poszczególne kolory znajdziemy również w górnej części mapy w legendzie.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093

Powrót na górę strony