IMPREZY PLENEROWE, DOŻYNKI, KONCERTY – BEZPIECZEŃSTWO PRIORYTETEM
W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych nad bezpieczeństwem uczestników imprez plenerowych, dożynek czy koncertów na terenie powiatu średzkiego codziennie będą czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej. Będą to zarówno policjanci umundurowani z wydziałów prewencji i ruchu drogowego, ale również kryminalni. Tego typu wydarzenia kojarzą się zazwyczaj ze wspaniałym przeżyciem i emocjami, często w aurze świetnej zabawy można zapomnieć, że bezpieczeństwo zależy także od samych uczestników.
Funkcjonariusze średzkiej jednostki codziennie czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, podczas różnych wydarzeń, które odbędą się na terenie powiatu średzkiego funkcjonariusze także kierowani będą przede wszystkim w rejony przyległe do miejsca imprezy oraz w rejony przemieszczania się jej uczestników.
Wydarzenia muzyczne, festiwale, koncerty szybko tracą swój urok, jeśli stajemy się ofiarą przestępstwa. Same działania służb porządkowych i Policji nie pozwolą uniknąć tragedii jeśli zachowanie bawiących się, będzie nieodpowiedzialne.
Pamiętajmy!
- Na miejscu mamy prawo do pełnej i kompletnej informacji ze strony służb. Wszelkie zapytania w kwestiach bezpieczeństwa i organizacji można w każdej chwili kierować do funkcjonariuszy ochrony. Są oni również zobowiązani do natychmiastowej reakcji w momencie zagrożenia i niebezpiecznych incydentów.
- Pamiętajmy także o tym, aby zadbać o swoje mienie, telefon, kartę płatniczą, klucze, dokumenty. Na teren imprezy zabierajmy tylko te rzeczy, które są niezbędne i pilnujmy ich.
- Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę samochodu lub jednośladu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
- Nie zażywajmy środków i nie upijajmy się. Zawsze pilnujmy swojego napoju.
- Znajdźmy czas na odpoczynek - pijmy dużo wody z uwagi na możliwość wystąpienia upałów, brak wody może być niebezpieczny dla organizmu.
- Nie zostawiajmy osoby potrzebującej bez pomocy, w takim przypadku zgłośmy się do służb informacyjnych lub pracownika ochrony.
- Jeżeli jesteśmy świadkiem agresywnego, niebezpiecznego lub podejrzanego zachowania, poinformujmy o tym pracownika ochrony lub policjanta.
- Zwracajmy uwagę na osoby znajdujące się wokół nas. Jeśli widzimy kogoś, kto się źle czuje, zaprowadźmy go do medyków. Jeśli osoba jest nieprzytomna, powiadommy osobę, która wezwie pomoc.
- Zawsze powiadamiajmy swoich znajomych, gdzie będą mogli nas znaleźć.
- Jeśli przyjedziemy na wydarzenia samochodem, rowerem, pozostawmy go w oświetlonym, monitorowanym miejscu. W aucie na widoku nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy. Zanim odejdziemy od samochodu, zamknijmy go, w przypadku roweru, zadbajmy o jego prawidłowe zabezpieczenie.
W takich wydarzeniach uczestniczy również wiele rodzin z dziećmi, w związku z tym policjanci apelują do rodziców i opiekunów o zwiększenie uwagi i czujną obserwację swoich pociech w dużych skupiskach ludzi. Warto także uświadamiać najmłodszych co zrobić w sytuacji zagubienia się oraz jak należy się zachowywać w kontaktach z nieznajomymi. Policjanci przede wszystkim apelują do rodziców i opiekunów, aby na ich widok nie mówić do swoich pociech „bądź grzeczny, bo zabierze cię policjant” lub „widzisz, pan policjant już po ciebie idzie”. Takie zachowanie jest nierozsądne, ponieważ w sytuacji, gdy dziecko znajdzie się w niebezpieczeństwie, będzie się bało poprosić o pomoc tych, którzy na co dzień pomagają i chronią. Nie wzbudzajmy w nich strachu przed mundurowymi. Może się zdarzyć, że to będą jedyne osoby w pobliżu, a mimo wszystko wystraszony maluch będzie bał się podejść. W rezultacie może dojść do nieszczęścia. Rodzicu i opiekunie nie strasz dziecka policją, wyjaśnij dziecku, że w sytuacji zagrożenia wskazane jest poproszenie o pomoc policjanta, który od razu ruszy mu z pomocą.
Apelujemy także do kierujących pojazdami o zachowanie szczególnej ostrożności, dostosowania prędkości do natężenia ruchu, limitów prędkości, warunków atmosferycznych, nawierzchni oraz własnych umiejętności. Pieszym przypominamy o obowiązku posiadania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
Dołóżmy wszelkich starań, aby wspólne świętowanie było formą przyjemnego spędzania wolnego czasu, a nie przerodziły się w sytuacje podczas, której będą musiały interweniować służby porządkowe czy Policja. Zadbajmy o to aby z imprezy zabrać tylko barwne wspomnienia, a nie echo przykrych incydentów.
UWAGA!!! Informacje o wszelkich zagrożeniach lub przejawach łamania prawa powinny być niezwłocznie zgłaszane do służb porządkowych na terenie imprezy, bezpośrednio policjantom lub oczywiście pod numerem alarmowym 112.
KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093