Bieżące informacje

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE - UDANE GRZYBOBRANIE

Data publikacji 07.09.2023

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzybowy. Nie wszyscy jednak znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Podczas zbierania grzybów łatwo bowiem stracić orientację w terenie i najzwyczajniej, zgubić się w lesie.

Wiele sytuacji pokazuje fakt, że nie każdy kto idzie na grzyby, potrafi sprawnie poruszać się po lesie. By wyprawa do lasu była udana warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Przed wyjściem do lasu powiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również kiedy zamierzamy wrócić do domu.
  • Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu.
  • Gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi - nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko.
  • Nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.
  • Najlepiej wybierać się do lasu o takiej porze kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.
  • Przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych.
  • Kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną.

Ponadto:

  • Udając się do lasu, dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna. Pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.
  • Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (torebki, portfela, dokumentów, telefonu komórkowego, laptopa, sprzętu do nawigacji).
  • Warto być przygotowanym na zmianę aury, dlatego ubierzmy się adekwatnie do warunków pogodowych panujących na zewnątrz.
  • Zaopatrzmy się w picie oraz jedzenie.

W przypadku zaginięcia osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie. Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny, w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt w sytuacji zgubienia się. Wybierając się do lasu warto ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni, co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.

Przestrzeganie kilku prostych zasad niewątpliwie zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas leśnych wypraw. Udane grzybobranie to bezpieczne grzybobranie!

źródło: KWP WROCŁAW

KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093

Powrót na górę strony