UWAGA! DZIKIE ZWIERZĘTA NA DRODZE - ZAGROŻENIE WIĘKSZE NIŻ MYŚLISZ!
Zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu. Apelujemy o ostrożność w okolicach lasów i pól, bo tam prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się na drodze dzikich zwierząt jest bardzo duże.
Największą aktywność zwierzęta przejawiają o zmierzchu i o świcie, pamiętajmy by właśnie wtedy zachować wzmożoną ostrożność. Pamiętajmy również, że zwierzyna często migruje stadami, dlatego spotykając dzika lub sarnę warto mieć na uwadze, że za nimi może iść całe stado.
Zasady bezpieczeństwa
Podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt znaki te nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych, ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.
Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?
Należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami. Należy mieć też świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne. Pamiętajmy, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać na swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia.
Co zrobić, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku?
Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce takiego zdarzenia. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, a gdy zajdzie taka potrzeba, powinniśmy wezwać Policję. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy jednak, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać.
Wjeżdżając w tereny leśne, bądź takie, gdzie niespodziewany gość może pojawić się na środku drogi, odpuśćmy pedał gazu i dajmy szansę sobie i zwierzęciu. Warto wiedzieć, że przy zderzeniu samochodu z 20 kilogramową sarną, siła uderzenia sięga do pół tony, a w przypadku kilkuset kilogramowego łosia siła z jaką przyszłoby się nam zderzyć to aż trzy i pół tony! Skutki zderzenia z takim zwierzęciem mogłyby być katastrofalne!
Pamiętajmy zatem, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do znaków, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
KPP Środa Śląska
tel: 693726093