W PRZYPADKU OSZUSTW WIEK NIE MA ZNACZENIA- KAŻDY Z NAS MOŻE PAŚĆ OFIARĄ PRZESTĘPCY
Pośpiech, roztargnienie, pęd życia codziennego powodują, że niektórzy zbyt mało uwagi przywiązują do weryfikowania otrzymanych informacji. Coraz częściej „cyberoszuści” na swoje ofiary wybierają osoby młode, korzystające z komunikatorów internetowych, bądź posiadających rachunki bankowe i obsługujących je poprzez aplikacje mobilne czy dostęp internetowy. Niejednokrotnie utracone kwoty sięgają kilkuset tysięcy złotych. To często ciężko zarobione oszczędności, których nie warto przekazywać oszustom, dlatego dolnośląscy policjanci apelują o ostrożność, przezorność i większą uwagę w autoryzowaniu transakcji internetowych.
O różnych sposobach oszukiwania ludzi przez przestępców piszemy nie rzadko. O ile wcześniej wiele tych przypadków dotyczyło seniorów i osób starszych, o tyle coraz częściej do policjantów naszego województwa zgłaszają się dużo młodsze osoby poszkodowane. Ten trend wskazuje, że niezależnie od wieku czy statusu społecznego, każdy z nas powinien być bardziej ostrożny i przezorny. Jak wskazuje analiza zgłoszonych przypadków, schemat działania oszustów za każdym razem jest bardzo podobny. Pamiętajmy, że jeśli w rozmowie telefonicznej z jakąkolwiek osobą poruszony zostaje temat naszych pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym, należy zastanowić się, z kim tak naprawdę rozmawiamy. Jeśli odebraliśmy telefon i usłyszeliśmy, że dzwoni przedstawiciel banku, warto poznać imię i nazwisko takiego konsultanta i zakończyć rozmowę, po czym samodzielnie wykonać połączenie do placówki bankowej, w której posiadamy konto i dowiedzieć się, czy faktycznie procedowane są jakieś operacje na naszym rachunku i nasze pieniądze są zagrożone.
Średzcy policjanci ostrzegają, iż pojawiła się nowa metoda oszustwa na tzw. „kryptowaluty”. Na jaki sposób wzięli się oszuści i na czym to właściwie polega? Wyjaśniamy zatem, iż w ostatnim czasie narzędziem dla cyberprzestępców nie tylko jest złośliwe oprogramowanie komputerowe, ale odpowiednie techniki psychologiczne. Oszuści kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferują ogromny zysk poprzez inwestycję. Kończy się to zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytuje ich loginy oraz hasła do kont bankowych.
Sprawcy działają w ten sposób, że dzwonią oferując szybki i duży zysk w obrocie kryptowalutą. Manipulują swoimi ofiarami tak, aby myśleli oni, że będą inwestować w kryptowaluty,a tak naprawdę oszusta instaluje w komputerze program tzw. zdalny pulpit. Następnie do pokrzywdzonego dzwoni fałszywy przedstawiciel jakiejś „firmy” oferując inwestycję związaną z kryptowalutą najczęściej o nazwie Bitcoin, a kolejno namawia pokrzywdzonego do pobrania aplikacji AnyDesk (aplikacja służąca do zainstalowania zdalnego pulpitu), za pomocą której oszust może wykonywać operacje na komputerze pokrzywdzonego np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności.
Średzcy policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy transakcjach internetowych. Jeśli telefonicznie skontaktuje się z nami ktoś, kto:
- chce zainstalować na naszym komputerze program do zdalnego sterowania;
- oferuje nam możliwość uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty;
- chce szybko uzyskać nasze dane.
W tym momencie możemy już być pewni, że trafiliśmy na oszusta! W tym momencie powinniśmy się skontaktować w tej sprawie z kimś bliskim, znajomym, zachować ostrożność i nie dać się skusić atrakcyjną ofertą! Jeżeli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa, skontaktujmy się ze swoim bankiem oraz powiadommy o tym fakcie Policję. Musimy mieć ciągle na uwadze, że oszuści stosują odpowiednie techniki psychologiczne! – Nie dajmy się zwieść!
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek co należy robić i jak się odnaleźć w takiej sytuacji:
- należy zachować szczególną ostrożność w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej - dobrze jest zweryfikować tożsamość tych osób oraz prawdziwość deklarowanego celu kontaktu;
- inwestowaniem powinny zajmować się osoby, które posiadają co najmniej minimalną wiedzę na temat technologii Blockchain, kryptowalut, oraz powodów, które wpływają na jej zmienność, w innym przypadku nawet nie zabierajmy się za to;
- nie należy przeznaczać na inwestycje więcej środków, niż możemy aktualnie stracić;
- przy podjęciu decyzji o inwestycji, potencjalny podmiot, w który chcemy zainwestować środki finansowe, należy sprawdzić na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz w miarę możliwości na stronach internetowych prowadzonych przez zagraniczne jednostki nadzoru nad rynkiem finansowym;
- należy wziąć pod uwagę również to, czy broker inwestycyjny jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego lub inny organ zagraniczny takiego nadzoru;
- należy zwrócić też uwagę na okoliczność jaki jest cel inwestycji, czy inwestycja jest zabezpieczona, czy istnieje możliwość i sposób złożenia reklamacji na niezgodne z prawem działania;
- należy zwrócić uwagę na jurysdykcję prawną emisji kryptowalut, która może nam utrudnić w przyszłości ewentualne składanie roszczeń odszkodowawczych lub skarg z tytułu nierzetelnej realizacji umów;
- inwestorzy, którzy już posiadają kryptowaluty i kryptoaktywa powinni pamiętać o tym, aby nie udostępniać osobie nieupoważnionej dostępu do swojego klucza prywatnego.
To ważne!
Średzcy policjanci apelują o zachowanie rozwagi w dysponowaniu środkami finansowymi! Nie przekazujmy pochopnie i w pośpiechu pełnych danych personalnych, loginów i haseł dostępowych oraz nie instalujmy nieznanych nam aplikacji! Każda oferta szybkiego zarobienia pieniędzy to potencjalne oszustwo!
Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed podjęciem decyzji dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkimi zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Pamiętając, że podstawową zasadą w tego typu inwestycjach jest to, że można dużo zyskać, ale można też wszystko stracić.