Obchody Dni Seniora okazją do spotkania z policjantem
Obchody Dni Seniora to wspaniała idea, aby zwrócić otoczeniu uwagę na tę grupę społeczną i okazja do tego, aby spotkać się z osobami starszymi, by przypomnieć im najistotniejsze informacje dotyczące ich bezpieczeństwa. Podejmowane działania z jednej strony pozwalają nam wszystkim na zrozumienie problemów osób w wieku senioralnym, z drugiej są świetną okazją do aktywizacji Seniorów, zacieśniania więzi społecznych, edukacji oraz pokazania światu, że starość może być okresem tak samo pięknym i radosnym jak młodość. Aby tzw. „jesień życia” była spokojna ważne jest, by przypominać seniorom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą uchronić ich przed bezwzględnymi oszustami.
Wielu seniorów nie ogranicza swojego życia jedynie do wspierania rodziny. Obecnie osoby starsze są coraz bardziej aktywne, zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Bez problemu radzą sobie z obsługą komputerów i Internetu, telefonów oraz innych technicznych nowinek. Osoby starsze coraz częściej uprawiają także sporty, wielu z nich należy do klubów seniora bądź uczęszcza na uniwersytety trzeciego wieku. Wszystkie te aktywności pozwalają im poznawać nowych ludzi, rozwijać się i utrzymywać dobrą kondycję.
Aby nasi seniorzy byli również bezpieczni, podczas średzkich obchodów Dnia Seniora, które swoją inaugurację miały w Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej zaprezentował krótki film z cyklu SENIOR ONLINE zrealizowany przez funkcjonariuszy przy udziale właśnie seniorów, a następnie przypomniał o zachowaniu ostrożności w kontaktach z osobami obcymi i kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania.
Średzcy policjanci przypominają i apelują:
Nie dajmy się oszukać, bądźmy ostrożni. Nie pozwólmy, aby nasz krewny - senior został oszukany! Wypracujmy z najbliższymi i ustalmy własne metody, dzięki którym będzie można łatwo i szybko zweryfikować, czy członek rodziny znalazł się w tarapatach i potrzebuje pilnej pożyczki. Nie pozwólmy oszustom manipulować sobą i wodzić „za nos”.
Jak możemy pomóc seniorom?
- Ciągle przypominajmy, że w przypadku jakiegokolwiek kontaktu telefonicznego z prośbą o pomoc finansową, należy ją bezwzględnie sprawdzić, dzwoniąc na znany nam numer telefonu osoby najbliższej. Nigdy nie oddzwaniajmy na ostatni numer telefonu rozmowy przychodzącej.
- Jeżeli zdecydujemy się na przekazanie oszczędności najbliższym, pieniądze należy przekazać bezpośrednio krewnemu, bez pośredników. Nigdy nie wręczajmy swoich oszczędności osobom obcym.
- W przypadku jakichkolwiek podejrzeń konieczne jest natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc na numer 112.
- Rozważmy zmianę numeru telefonu. Oszuści korzystają ze starych książek telefonicznych, typując imiona rzadko używane w obecnych czasach.
- Zablokujmy połączenia z numerów zagranicznych operatorów. Jeśli do naszych bliskich nie dzwonią osoby spoza naszego kraju, zablokujmy połączenia z numerów innych niż posiadających prefiks 048, +48.
- Załóżmy seniorom lokaty. Jeśli osoba starsza nie będzie posiadać większej ilości pieniędzy w domu, nie odda ich oszustowi.
- Ostrzeżmy seniorów przed telefonami od osób podających się za policjantów, którzy twierdzą, że pracownik banku zamierza ich okraść. Przekonajmy ich, by skontaktowali się z krewnym, zanim zlikwidują lokaty, wezmą szybki kredyt, czy wypłacą pieniądze z kont.
Wspólnie zatroszczmy się o naszych bliskich!
KPP Środa Śląska