Uwaga! Oszuści dzwonią do mieszkańców powiatu średzkiego i podszywają się za policjantów!
Oszust w nocy zadzwonił do 88-letniej mieszkanki powiatu średzkiego i oznajmił, że jest policjantem. Poinformował seniorkę, że jej córka miała wypadek samochodowy, podczas którego rzekomo potrąciła kobietę, a żeby uniknąć kary musi jak najszybciej zapłacić około 250 tysięcy złotych. Informacja ta była zaskakująca dla 88-latki. To jednak nie wszystko!
Oszust podszywający się za funkcjonariusza, podczas rozmowy telefonicznej rozpytywał kobietę odnośnie tego czy i w jakiej kwocie posiada w domu gotówkę! Na szczęście 88-latka nie była w domu sama, ponieważ obok była… jej córka! Córka seniorki od razu zareagowała, wzięła telefon od swojej mamy i zaczęła dopytywać mężczyznę o co chodzi, czego chce i z jakiej jednostki Policji dzwoni …wtedy kobiety w słuchawce usłyszały długi dźwięk. Oszust natychmiast się rozłączył. To był właśnie ten moment, kiedy oszust zorientował się, że nic z tego, zakończył rozmowę i więcej już nie zadzwonił. Kobiety po całym zdarzeniu o wszystkim, natychmiast powiadomiły średzkich policjantów.
Przypominamy, że policjanci nie proszą o pieniądze, ani też nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy i przekazania ich „policjantom” możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem. Powinniśmy zachować czujność także wtedy, kiedy ktoś nas wypytuje o oszczędności, czy cenne przedmioty.
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy, zwracamy się z apelem o to, aby:
- nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiać ich w wyznaczonych miejscach, nie wyrzucać przez okno, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu;
- nie działać w pośpiechu i nie wypłacać od razu pieniędzy z banku;
- skontaktować się ze znajomymi, sąsiadami, rodzinom czy policjantem – nr 112;
- jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, rozłączyć rozmowę, zadzwonić pod numer alarmowy 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji POLICJĘ.
Pamiętajmy, że ani policjanci, ani urzędnicy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy.
Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę osobom starszym na zagrożenie, szczególnie tym, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
KPP Środa Śląska
tel: 693726093