Kierowco - korytarz życia to obowiązek!
Korytarz życia jest szczególnie ważny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji natychmiast tworzą się ogromne korki. To wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany przez uszkodzone pojazdy czy resztki opon lub zderzaków. Dlatego tak ważny jest korytarz życia.
Ułatwianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, zwłaszcza przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi i tworzenie korytarza życia, jest obowiązkiem kierowców. Korytarz życia to wolna przestrzeń na drodze pozostawiona dla pojazdów uprzywilejowanych, np. ratunkowych, które jadą do chorego lub do wypadku drogowego. Nazywany jest również korytarzem ratunkowym. Umożliwia krótszy czas przejazdu służbom ratowniczym, co zwiększa szanse poszkodowanych na otrzymanie natychmiastowej pomocy.
Jak go utworzyć? Gdy zauważymy zator na drodze to odruchowo, nie czekając na sygnał pojazdu uprzywilejowanego, powinniśmy natychmiast zjechać na bok, robiąc przejazd środkiem.
To bardzo ważne - nie czekajmy do ostatniej chwili, aby nerwowo szukać sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Znacznie prościej będzie, gdy za każdym razem w czasie zatrzymywania się na światłach lub w korku, staniemy właśnie przy krawędzi, a nie na środku pasa ruchu. O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze.
Kierowcy z pasa lewego zjeżdżają do lewej krawędzi, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają do prawej. Pamiętajmy! Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny. W ten sposób utworzymy szeroki korytarz, który umożliwi bezpieczne i szybkie dotarcie służb na miejsce zdarzenia.
Kierowco pamiętaj - korytarz życia jest dla służb, które muszą szybko dojechać na miejsce zdarzenia, aby ratować zdrowie i życie innych ludzi. Niedopuszczalne jest jechanie nim pod prąd w celu wyjechania z korka! Niedopuszczalne jest utrudnianie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym! Pamiętaj – służby ratunkowe dziś mogą jechać na pomoc komuś innemu, a jutro na pomoc Tobie!
KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093