Nie zapominaj o odblaskach - bądź widoczny - bądź bezpieczny
Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zawsze są narażeni na olbrzymie niebezpieczeństwo. Niestety wielu pieszych nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym często równa się z tym, że jesteśmy widoczni.
Pieszego czy rowerzysty nie chronią poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, kask rowerowy, czy karoseria samochodu. W zderzeniu z pojazdem, to właśnie oni – niechronieni uczestnicy ruchu drogowego doznają najpoważniejszych obrażeń.
Pamiętajmy o najważniejszym, aby być widocznym na drodze. Korzystajmy więc z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemne ubrania są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy sprawia, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.
Bez względu na kolor, kształt, czy wielkość odblask stosowany przez pieszego stanowi jego jedyną ochronę. Daje bowiem pieszemu szansę na to, że zostanie zauważony przez kierowcę, a kierowcy z kolei szansę na właściwą reakcję. Element odblaskowy może stanowić ochronę pieszego … o ile będzie on o nim pamiętał.
Funkcjonariusze przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Wszyscy powinni bezwzględnie przestrzegać tej zasady, ponieważ jak wiemy w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji.
Analizując przypadki zdarzeń drogowych, najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa.
Analogicznie porównując zdarzenia, do których doszło z winy pieszych, najczęstsze przyczyny, to nieostrożne wejście przed jadący pojazd oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.
Odblaski po zmroku i poza terenem zabudowanym są obowiązkowe. Jednak zalecamy korzystanie z nich również w innych przypadkach. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych, tym sam będąc zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu. Opaski, breloczki, odblaskowe torby, plecaki czy odblaskowa odzież- możliwości jest wiele, ale każda z nich może uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Dlatego noś odblaski!
Średzcy policjanci przypominają również o obowiązkach pieszego będącego uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Obowiązki pieszego:
przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowaj szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegaj gwałtownie na jezdnię, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą,
zawsze przechodź przez jezdnię na świetle zielonym, gdy „miga” zielone światło poczekaj, bo zaraz zapali się światło czerwone,
zakładaj elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję,
chodź zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.
Mundurowi apelują do osób pieszych o rozwagę na drogach, zwłaszcza podczas poruszania się poboczami i podczas przechodzenia przez jezdnię. Należy pamiętać, żę niechroniony uczestnik ruchu drogowego to także rowerzysta. Warto więc poruszając się rowerem zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, jednak w przypadku rowerzystów poruszających się po drogach najważniejsze jest odpowiednie i sprawne oświetlenie roweru.
PAMIĘTAJMY!
Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.