Bieżące informacje

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych - tylko bezpiecznie

Data publikacji 29.03.2024

Przygotowując się do świąt często zapominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, stając się niejednokrotnie ofiarami przestępców. Przedświąteczny czas to głównie zakupy, wzmożony ruch w centrach handlowych, na ulicach miasta, zatłoczone autobusy – to wszystko sprawia, że często zapominamy o zasadach bezpieczeństwa. Dlatego aby zbliżające się Święta Wielkanocne były nie tylko radosne, ale spokojne i przede wszystkim bezpieczne - musimy być czujni!

Średzcy policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi zachować szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie i pośpiech. Uważajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, sklepy, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.

Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem zamykajmy torebkę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie.

Świąteczny czas to tradycyjnie okres odwiedzin i wyjazdów do rodziny i najbliższych. Tradycyjnie apelujemy o rozwagę na drodze - w pośpiechu i rozkojarzeniu nietrudno o wypadek. Wspólnie zadbajmy o wesołe i wolne od zmartwień święta. Dodatkowo części kierowcom będzie towarzyszył niepotrzebny pośpiech, niektórym zaś niestety również brawura. Pamiętajmy zatem, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz do zasady ograniczonego zaufania, to elementy istotnie wpływające na nasze bezpieczeństwo.

Każdego dnia na drogach można zauważyć  niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów, a także motocyklistów i motorowerzystów. Każdy z „niechronionych” musi mieć świadomość, że w razie wypadku drogowego jego obrażenia będą znacznie cięższe, niż kierującego pojazdem. Tym bardziej więc powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i korzystać z drogi w sposób rozważny oraz zgodny z prawem, a przede wszystkim nie zapomnieć o elementach odblaskowych.

Siadając za kierownicę pojazdu powinniśmy mieć świadomość, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale też za życie i zdrowie innych, często swoich bliskich.

Powrót na górę strony