Bieżące informacje

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - przypomnienie zasad funkcjonowania

Data publikacji 18.08.2020

Średzcy policjanci przypominają o działającej już blisko 4 lata aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem każdy może zgłosić zagrożenie, jakie znajduje się w jego okolicy. Zaznaczenie na mapie zagrożenia wg dostępnego katalogu spowoduje reakcję nie tylko Policji, ale również instytucji, które mogą mieć wpływ na wyeliminowanie zagrożenia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. To właśnie mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia, wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.

W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.

Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka, jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.

Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń.

Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają każde zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń.

Za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłosić:

- akty wandalizmu,
- dzikie kąpieliska,
- dzikie wysypiska śmieci,
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją,
- kłusownictwo,
- miejsca niebezpieczne na terenach wodnych,
- miejsca niebezpieczne na wodach,
- miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej,
- nielegalna wycinka drzew,
- nielegalne rajdy samochodowe,
- nieprawidłowe parkowanie,
- niestrzeżone przejście przez tory,
- niestrzeżony przejazd kolejowy,
- niewłaściwa infrastruktura drogowa,
- niszczenie zieleni,
- osoba bezdomna wymagająca pomocy,
- poruszanie się po terenach leśnych quadami,
- przekraczanie dozwolonej prędkości,
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych,
- utonięcia,
- używanie środków odurzających,
- wałęsające się bezpańskie psy,
- wypalanie traw,
- zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych,
- znęcanie się nad zwierzętami,
- zła organizacja ruchu drogowego,
- żebractwo.

Podkreślić też należy, że użytkownicy nie tylko włączają się w funkcjonowanie aplikacji poprzez nanoszenie zagrożeń, ale również zgłaszają potrzeby związane ze zmianami i rozwojem funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W efekcie wprowadzono możliwość dodania opisu zagrożenia, załączenia zdjęć lub filmów, wskazania dnia tygodnia czy pory dnia występowania zagrożenia, czy też korzystania z wersji na urządzeniach mobilnych.

Należy przypomnieć, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093

Powrót na górę strony