Bieżące informacje

Widzisz niepokojące zachowania w swoim miejscu zamieszkania? Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 26.11.2020

Widzisz w swoim rejonie coś niepokojącego, a może chciałbyś poinformować policję o tym, że bezdomni potrzebują pomocy? Przypominamy, że będąc świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie, dające każdemu obywatelowi możliwość wpływu na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od ponad czterech lat działa w całej Polsce. Narzędzie sprawdza się, jako dobry komunikator między społecznością lokalną, a Policją. Od początku funkcjonowania tego narzędzia mieszkańcy powiatu średzkiego za pomocą KMZB zgłosili już ponad 4600 przypadków nieakceptowanych społecznie zachowań obywateli. Zdecydowaną wiekszość stanowią zgłoszenia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości (3006), złej organizacji ruchu (424) i nieprawidłowego parkowania (250). Wśród sygnałów od mieszkańców znaczną ilośc stanowiły zgłoszenia dotyczące zachowań nieakceptowanych społecznie w postaci spozywania alkoholu w miejscach zabronionych (226).

Policjanci sprawdzili każde zgłoszenie, około 40% wszystkich zgłoszeń zostało potwierdzonych i w zależności od zgłoszenia podjęto dalsze jednorazowe, bądź długofalowe działania w celu eliminacji zgłoszonego zagrożenia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi również dla Policji cenne źródło informacji na temat miejsc przebywania osób bezdomnych, co jest niezwyke istotne tuż przed zbliżającym się okresem zimowym. Kategoria „osoba zagrożona bezdomnością” pozwala wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy, a funkcjonariuszom umożliwia podjęcie działań pomocowych w celu przeciwdziałania zagrożeniom życia i zdrowia.

Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Kolejnym narzędziem stworzonym dla poprawy komunikacji Policji ze społeczeństwem jest aplikacja "Moja Komenda". To aplikacja umożliwiająca szybki i skuteczny kontakt z dzielnicowym.

Aplikacja mobilna „Moja Komenda” została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet.

Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu.

Przypominamy, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych.

Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu.

„Moja Komenda” umożliwia również wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym oraz podgląd siedziby jednostki w trybie „Street view”.

Wystarczy, że wprowadzą Państwo miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia Państwu obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości.

Dzięki aplikacji mogą Państwo odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.

Zapraszamy do korzystania z opisanych narzędzi!

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej

asp. szt. Marta Stefanowska

tel. 693-726-093

Powrót na górę strony