Podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie średzkim za 2020 rok
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie służące komunikacji Policji ze społeczeństwem. Dzięki niemu każdy obywatel ma ma możliwość anonimowego zgłoszenia zagrożenia, jakie zaobserwuje w swojej okolicy. Policjanci następnie weryfikują zgłoszenie nadając mu odpowiedni status np. „potwierdzono-wyeliminowano”. W minionym roku mieszkańcy powiatu średzkiego nanieśli na KMZB blisko 1400 zgłoszeń. Podliczono liczbę zgłoszeń zamieszczonych na mapie przez internautów w 2020 roku oraz zweryfikowano je pod kątem najczęściej występujących zagrożeń.
W 2020 roku mieszkańcy powiatu średzkiego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dokonali 1381 zgłoszeń. Spośród wszystkich zgłoszeń 377 funkcjonariusze uznali za potwierdzone, a 275 za niepotwierdzone. Wiele z naniesionych zagrożeń, po wielokrotnej weryfikacji przez policjantów, uznano za żart/pomyłkę.
Internauci najczęściej zaznaczyli zagrożenie w postaci przekraczania dozwolonej prędkości – to zdecydowana większość wszystkich zgłoszeń, bo aż 1079.
Użytkownicy KMZB mają do dyspozycji 27 kategorii zagrożeń dotyczących m.in. ruchu drogowego, wykroczeń społecznie uciążliwych, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, aktów wandalizmu, czy nielegalnych wysypisk śmieci.
Mimo, że większość zdarzeń ma charakter incydentalny to jednak weryfikacja tych zagrożeń zmniejsza eskalację wielu negatywnych zjawisk, bądź nie dopuszcza do ich powstawania.
Średzcy policjanci zachęcają do korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu, wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a funkcjonariuszami skuteczniej przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Jednocześnie prosimy o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.
Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093