Bieżące informacje

Niskie temperatury zagrażają bezdomnym. Nie bądź obojętny, wystarczy wykonać jeden telefon, który może uratować czyjeś życie. Pomocna może być również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 16.02.2021

Już od dłuższego czasu odnotowujemy bardzo niskie temperatury, a długotrwałe przebywanie na dworze, czy mieszkanie w miejscach nieogrzewanych naraża na utratę życia lub zdrowia. W tym trudnym okresie nie można zapominać o osobach bezdomnych, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Czasem wystarczy tylko anonimowy telefon z informacją, gdzie takie osoby się znajdują, a odpowiednie służby podejmą działania mające na celu zapewnienie bezpiecznego schronienia. Można skorzystać również z narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policjanci w codziennej służbie reagują na każdą informację związaną z ujawnieniem miejsc przebywania osób bezdomnych, aby sprawdzić, czy nie potrzebują one pomocy, w tym również tej medycznej. Szczególnie w okresie długotrwałych i intensywnych mrozów życie i zdrowie osób przebywających na wolnym powietrzu, bez odpowiedniego schronienia narażone jest na niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze bez wahania podejmują działania w granicach posiadanych kompetencji, informując jednocześnie odpowiednie instytucje pomocowe.

Pamiętajmy, że każda osoba leżąca na przystanku autobusowym, na dworcu, przy sklepie, czy w parku może potrzebować pomocy, ale nie potrafi o nią poprosić. Często, z uwagi na upojenie alkoholem, nie ma możliwości nawiązania z nią kontaktu. Zdarza się, że osoby bez dachu nad głową próbują znaleźć miejsce dla siebie na strychach, klatkach schodowych, czy piwnicach. Wobec takich osób nie można przechodzić obojętnie.

Wystarczy wtedy powiadomić odpowiednie służby, takie jak Pogotowie Ratunkowe, Policję czy Straż Miejską.

Policjanci tzw. pierszego kontaktu, czyli dzielnicowi cyklicznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą zastać osoby potrzebujące. Kontroli takich miejsc dokonują również wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz Straży Gminnej. W każdym przypadku oferują niezbędną pomoc, w tym również przewiezienie do noclegowni, czy ogrzewalni.

Średzcy policjanci przypominają. Nie wahajmy się w chwilach, kiedy życie i zdrowie innych jest zagrożone. Nie odstępujmy od niesienie pomocy osobom znajdującym się pod wpływem alkoholu. Nie osądzajmy nikogo z góry zakładając, że najbardziej potrzebujący sami wybrali sobie taki los.

Pamiętajmy, że niesienie pomocy innym to postawa szlachetna i godna naśladowania.
Informację o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na całodobowy bezpłatny numer: 0 800 100 022.

W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numer alarmowy 112.

Jeśli dana sytuacja nie wymaga pilnej interwencji służb możesz skorzystać z narzędzia komunikacji społeczeństwa w Policją, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem każdy obywatel anonimowo może zgłosić zagrożenie, które zaobserwuje np. nieprawidłowa infrastruktura drogowa, nielegalne wysypiska śmieci, czy właśnie osoby zagrożone bezdomnością, wybierając je z dostępnej listy. KMZB umożliwia poza opisem zagrożenia dołączenie plików zdjęciowych i filmowych. Zaznaczenie zagrożenia na mapie wywołuje konkretną reakcję Policji, dlatego tez nie należy korzystać z tego narzędzia pochopnie.

W sytuacjach wymagających pilnej interwencji należy korzystać z numeru alarmowego.

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej

asp. szt. Marta Stefanowska

tel. 693-726-093

Powrót na górę strony