Policja ostrzega przed kradzieżą na tzw. walizkę
Chociaż producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań technologicznych, w tym również i tych dotyczących zabezpieczenia pojazdów przed kradzieżą, to przestępcy nie pozostają w tyle i modyfikują swoje metody działania.
Na czym polega metoda kradzieży pojazdu tzw. „na walizkę”? Przestępców musi być dwóch. Jedna osoba, która posiada skaner częstotliwości kluczyka samochodowego podchodzi pod dom lub budynek mieszkalny właściciela lub użytkownika pojazdu i przemieszczając się wzdłuż posesji wyszukuje kodowany sygnał kluczyka. Bardzo często kluczyki do pojazdu znajdują się wewnątrz pomieszczeń blisko drzwi wejściowych, okna itp., co ułatwia sprawę złodziejom.
Po przejęciu sygnału, następuje łamanie kodu zabezpieczającego. W tym czasie druga osoba znajduje się w pobliżu pojazdu. Złamany kod wysyłany jest do urządzenia nazywanego potocznie „walizką” (gdyż swoim kształtem i rozmiarem przypomina właśnie ten przedmiot). Co ważniejsze od momentu przejęcia sygnału do momentu łamania kodu zabezpieczającego mija od kilku do kilkudziesięciu sekund. System pojazdu rozpoznaje kod i umożliwia otwarcie drzwi, uruchomienie silnika, a następnie odjechanie przestępców naszym samochodem jak własnym, nie wzbudzając żadnych podejrzeń.
Metoda kradzieży „na walizkę” nie jest raczej stosowana w miejscach publicznych takich, jak np. centra handlowe, gdyż występuje tam duże zagęszczenie pojazdów, a tym samym zbyt duża ilość kluczyków znajdujących się w zasięgu skanera.
Jak chronić się przed kradzieżą metodą "na walizkę"?
Zaleca się, aby nie pozostawiać kluczyków przy wejściu do domu/mieszkania, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku. Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca lub po prostu zawinąć w folię aluminiową. Dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk.
Może warto zastanowić się nad wyłączeniem takiego systemu lub zamontować niestandardowe zabezpieczenia. Samochód starajmy się parkować w miejscu oświetlonym, oczywiście zamykając go i zabierając z jego wnętrza cenne przedmioty oraz dokumenty. Pozostawiając go pod posesją, zamykajmy bramę wjazdową korzystając z solidnego, a przy tym sprawnego zabezpieczenia. Jeśli posiadamy garaż, korzystajmy z niego. Przyda się również czujny sąsiad, który będzie dodatkową parą oczu, mającą baczenie na nasza własność.
Apelujemy! Jeśli przy Twoim domu, bądź przy posesji sąsiada kręcą się podejrzane osoby, które przykładają do okien lub drzwi przedmiot przypominający walizkę, ale też torbę, czy plecak, które „spacerują” trzymając w rękach przedmiot przypominający laptopa - zareaguj! Niezwłocznie poinformuj Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Staraj się też zapamiętać wygląd tych osób. Jeśli dysponujesz nagraniem z monitoringu, przekaż go policjantom. Będzie on bardzo pomocny przy wyjaśnieniu takiej sprawy.
Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093