Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – każdy może z niej skorzystać
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego tak ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Takim narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Umożliwia ona każdemu obywatelowi zgłoszenie w sposób anonimowy zagrożenia występującego w jego najbliższej okolicy, które następnie jest weryfikowane przez policjantów.
Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
- bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.,
- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
3. informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, zapewnia mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki temu narzędziu mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mieszkańcy za jej pośrednictwem mogą samodzielnie wskazywać służbom miejsca, które uważają za niebezpieczne i wymagające interwencji. Obywatel może dokonać zgłoszenia anonimowo i zdalnie. Policja weryfikuje wszystkie zgłoszenia o niebezpieczeństwie, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Jak to wygląda w praktyce?
Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Zagrożenie po negatywnej weryfikacji nie znika jednak całkowicie. W dalszym ciągu widzi je koordynator i po pewnym czasie może on zlecić dokonanie ponownej weryfikacji. Każde zlecenie jest dla policji cenną informacją, a kolor szary jest to jedynie informacja, że w danym momencie nie udało się potwierdzić zagrożenia, np. picia alkoholu pod sklepem.
PRZYPOMINAMY! Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, gdyż każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie geoportal.gov.pl
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - statystyki na stronie policja.maps.arcgis.com
Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093