Bieżące informacje

„Bezpieczny piątek – Szlaban na ryzyko!”

Data publikacji 13.08.2021

Cykliczna akcja informacyjno-edukacyjna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A pn.: „Bezpieczny piątek” miała swoją inaugurację 25 czerwca br. i będzie kontynuowana w każdy kolejny piątek przez cały okres wakacyjny. Celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach drogowo-kolejowych, a także podnoszenie świadomości społeczeństwa oraz edukacja na rzecz bezpiecznych zachowań podczas korzystania z przejazdów kolejowych.

Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem o 15% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują o przestrzeganie przepisów podczas przekraczania torów i o „słuchanie głosu rozsądku”. Sprawmy, aby te wakacje były bezpieczniejsze.

Apelujemy do rolników o rozsądek na przejazdach. Lato to także czas wzmożonych prac polnych. Ze statystyk wynika, że około 10% zdarzeń w okresie letnim to wypadki z udziałem ciągników i maszyn rolniczych.

#ŻółtaNaklejkaPLKratuje życie. Naklejki umieszczone na przejeździe kolejowo drogowym mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

Źródło: Strona Kampanii Bezpieczny Przejazd

asp. szt. Marta Stefanowska

Powrót na górę strony