Bieżące informacje

Straciła prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym

Data publikacji 19.10.2021

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca może stracić prawo jazdy na trzy miesiące. Musi liczyć się również z mandatem oraz 10 punktami karnymi. To konsekwencje, które powinny skłonić miłośników czterech kółek do zdjęcia nogi z gazu, w szczególności w obszarze zabudowanym, a więc tam, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa, a w związku z tym może panować wzmożony ruch pieszych i pojazdów.

Policjanci patrolując teren powiatu średzkiego każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem uczestników ruchu eliminując z dróg kierujących, którzy świadomie przekraczają dozwoloną prędkość. Tego rodzaju wykroczenie już od dawna stanowi jedną z najczęściej występujących przyczyn wypadków drogowych. Uświadamiamy sobie to jednak dopiero wówczas, kiedy dojdzie do tragedii.

Dlatego funkcjonariusze ze średzkiej drogówki przy użyciu videorejestratora sprawdzają, czy kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego. Ostatnie dni pokazały, że nie wszyscy. Policjanci ujawnili kolejnego kierującego, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h.

Kierujący, a dokładniej 18-letnia mieszkanka powiatu średzkiego, która posiadała prawo jazdy od zaledwie kilku miesięcy, poruszała się samochodem osobowym drogą krajową 94 w miejscowości Rusko z prędkością 101 km/h przy obowiązującej „50-tce”. Kobieta straciła prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące, otrzymała 10 punktów karnych oraz mandat karny.

Przypominamy, że zgodnie z art. 135 ust. 1 pkt 2a ustawy Prawo o ruchu drogowym „Policjant (…) zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (…).

Pamiętajmy, że prowadząc pojazd mechaniczny, czy to samochód czy motocykl, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też innych uczestników ruchu. Nasze decyzje na drodze mogą mieć wpływ na czyjeś życie lub zdrowie.

mł.asp. Karol Dudziak

Powrót na górę strony