DZIELNICOWY - POLICJANT PIERWSZEGO KONTAKTU
Policjant pierwszego kontaktu - tak przyjęło się mówić o dzielnicowych, którzy są najważ-niejszym ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. To policjanci, których głównym za-daniem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie, do których każdy może zwrócić się o pomoc i poradę prawną. Dlatego też policjanci ze Środy Śląskiej realizując program „Dzielnicowy bliżej nas” uczestniczą w spotkaniach z lokalną społeczno-ścią oraz odwiedzają placówki publiczne, gdzie informują o założeniach programu, diagnozu-ją wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy i pomagają w poszukiwaniu skutecznych spo-sobów ich rozwiązywania.
"Dzielnicowy bliżej nas” to program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego głównym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz ułatwienie kontaktu dzielnicowego ze społeczeństwem. Dzielnicowy to funkcjonariusz utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi oraz różnymi instytucjami, które są usytuowane w jego rejonie służbowym. To policjant, do którego każdy może zwrócić się o pomoc i poradę prawną, przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Realizując rządowy program, dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej, Posterunku Policji w Miękini, Posterunku Policji w Kostomłotach, Posterunku Policji w Udaninie oraz Rewiru Dzielnicowych w Malczycach uczestniczą w spotkaniach z mieszkańcami powiatu, w trakcie których przybliżają im założenia policyjnych inicjatyw, podejmowanych działań, przybliżają rolę jaką pełnią na danym terenie, a także przypominają w jaki sposób można się z nimi skontaktować.
Chcąc dotrzeć do jak największej liczby osób, podczas wizyt między innymi w instytucjach pomocowych, policjanci wręczają plakaty, zwierające dane kontaktowe dzielnicowego z podległego terenu. Plakaty są umieszczane w widocznych i ogólnodostępnych miejscach, aby każdy mógł szybko uzyskać informacje o swoim dzielnicowym. Plakaty zawierają również informację o aplikacji "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda", dzięki którym kontakt z Policją jest znacznie łatwiejszy.
Pamiętajmy, że kontakt z dzielnicowym możemy nawiązać osobiście, telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej. Informacje dotyczące lubańskich dzielnicowych i ich rejonów znajdziemy w mobilnej bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda” oraz na stronie internetowej jednostki w zakładce „Kontakt - Twój dzielnicowy”
Pamiętajmy, że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. W sytuacjach nagłych lub zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy korzystać z numerów alarmowych 112 .
mł.asp. Karol Dudziak