Usiedli za kierowcę pod wpływem alkoholu – zostali zatrzymani przez średzkich policjantów
Mimo licznych apeli, a przede wszystkim informacji o tragicznych w skutkach zdarzeniach drogowych, wciąż na drogi wyjeżdżają nietrzeźwi kierowcy, którzy nie licząc się z nikim, ani niczym, swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem narażają życie i zdrowie innych osób. Nie można zapominać tutaj również o nietrzeźwych rowerzystach, którzy wsiadając na rower, czy motocykl pod wpływem alkoholu, nie tylko naruszają obowiązujące przepisy prawa, ale przede wszystkim stwarzają śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Średzcy policjanci apelują o zachowanie rozsądku na drodze i przypominają o konsekwencjach karnych.
W myśl aktualnie obowiązujących przepisów rowerzysta, który został zatrzymany przez policjanta podczas jazdy w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości od 300 do 500 złotych. Z kolei jeśli rowerzysta był w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.
W ostatnich dniach średzcy policjanci zatrzymali trzech kierujących jednośladami w wieku od 51 do 66 lat, którzy wyjechali na drogi mając ponad promil alkoholu w organizmie każdy oraz jednego rowerzystę z wstanie po użyciu alkoholu. Cała czwórka otrzymała mandaty karne, a rowery zostały przekazane wskazanej osobie.
Funkcjonariusze z Ogniwa Ruchu Drogowego zatrzymali też czterech kierujących samochodami, którzy usiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Niechlubnym rekordzistą okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu średzkiego, który kierował samochodem marki Suzuki mając w organizmie blisko dwa promile alkoholu. Wszyscy stracili prawo jazdy. Ponadto muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi swoich czynów. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy, nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Jazda na „podwójnym gazie” zaburza zdolność właściwego spostrzegania rzeczywistości, wpływa na czas reakcji. Niestety, wiele osób wciąż igra z życiem i zdrowiem swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego.
asp. szt. Marta Stefanowska