JESIEŃ I ZIMA TO TRUDNY CZAS DLA OSÓB BEZDOMNYCH, SAMOTNYCH, BEZRADNYCH
Do astronomicznej zimy zostało jeszcze trochę czasu, jednak na dworze robi się coraz zimniej. Dlatego też każdego roku w tych newralgicznych miesiącach policjanci monitorują sytuację proponując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
Jak co roku, w związku z ochłodzeniem i spadkiem temperatur na zewnątrz do blisko zera lub poniżej, średzcy policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna: osoby bezdomne, mieszkające samotnie i borykające się ze skrajnym ubóstwem, ale także osoby znajdujące się na wolnym powietrzu pod wpływem alkoholu.
W okresie jesienno-zimowy policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe na rzecz ludzi bezdomnych, samotnych, bezradnych oraz osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków, przebywających na wolnym powietrzu lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. Działania policjantów skoncentrowane są na ochronie życia, zdrowia i mają na celu zapobieżenie zgonom z powodu wychłodzenia organizmu. Dlatego też policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne, a są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe i inne miejsca.
Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na osoby nietrzeźwe, które nie są w stanie o własnych siłach wrócić do miejsca zamieszkania, a przebywanie na mroźnym powietrzu zagraża ich zdrowiu i życiu. Najczęściej tacy ludzie, z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są bardziej narażeni na śmierć. Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca napój wysokoprocentowy czuje ciepło, to jednak po chwili jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób pod wpływem alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury.
Policjanci apelują!
Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka w potrzebie, nie przechodźmy obojętnie obok osoby leżącej na ziemi, czy na ławce, nie zależnie od tego, czy jej stan wskazuje na upojenie alkoholowe.
Pamiętajmy o samotnie mieszkających w sąsiedzie, o osobach bezradnych i starszych, które często same nie poproszą o pomoc, ale tej pomocy bardzo potrzebują.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Możesz skorzystać też z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi dla Policji cenne źródło informacji na temat miejsc przebywania osób bezdomnych, co jest niezwyke istotne tuż przed zbliżającym się okresem zimowym. Kategoria „osoba zagrożona bezdomnością” pozwala wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy, a funkcjonariuszom umożliwia podjęcie działań pomocowych w celu przeciwdziałania zagrożeniom życia i zdrowia. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.
Należy jednak podkreślić, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. W takich bowiem sytuacjach należy skorzystać z numeru alarmowego 112.
asp. szt. Marta Stefanowska