Bieżące informacje

Kolejny „Senior Online” 3 kwietnia 2023 roku

Data publikacji 23.02.2022

Zapraszamy wszystkich seniorów do kolejnego spotkania z cyklu "Senior Online", które odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku w godzinach od 9.00. Policjanci komend powiatowych i miejskich będą ponownie łączyli się przy wykorzystaniu sieci internetowej z mieszkańcami z terenu całego województwa. Koncepcja "Senior Online" to pierwszy w kraju pomysł realizacji szkoleń w sieci na żywo we wszystkich jednostkach powiatowych województwa w jednym czasie, których celem jest przede wszystkim kontakt Policji z seniorami i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby starsze stają się ofiarami przestępstwa.

3 kwietnia 2023 roku w jednostkach powiatowych i miejskich garnizonu dolnośląskiego, a więc również w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej, odbędzie się kolejne spotkanie policyjnych profilaktyków z seniorami, przy wykorzystaniu sieci internetowej. Linki do spotkań dostępne są dla wszystkich zainteresowanych z poziomu stron internetowych poszczególnych komend.

Celem szkoleń w ramach koncepcji "Senior Online" jest przede wszystkim kontakt Policji z seniorami i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby starsze stają się ofiarami przestępstwa, a także uświadomienie, co jest powodem takiego stanu rzeczy i wskazanie, jak można zatrzymać ten proces. Spotkania te mają na celu zapoznanie seniorów ze skutecznymi metodami zapobiegającymi negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa, kradzieże, rozboje oraz podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa. Mieszkańcy uczestniczący w takim spotkaniu profilaktycznym uzyskują informacje, do jakich zdarzeń z udziałem seniorów doszło na danym terenie, jak również mogą zadawać pytania, na które w trakcie spotkania lub po odpowie policjant.

Serdecznie zapraszamy już 3 kwietnia 2023 roku o godzinie 9.00. Link do spotkania tutaj!

SENIORZE, NIE DAJ SIĘ NABRAĆ! - Jak nie zostać ofiarą oszustwa. 

  • Przestępstwa "na wnuczka" polegają na tym, że oszuści dzwonią do osoby starszej podając się za syna, wnuczka, wnuczkę, prawnuczkę - zwykle sprawdzają stopnie pokrewieństwa w danej rodzinie. Proszą o pilną pomoc finansową w związku z trudną sytuacją, w której się znajdują - może to być również niezwykła okazja sklepowa lub nagły wypadek samochodowy. Najczęściej proszą o gotówkę, którą odbierze w ich imieniu "zaufany kolega lub koleżanka". Osoby starsze wierząc, że pomagają najbliższym przekazują często wszystkie swoje oszczędności. Kiedy orientują się, że zostali oszukani po przestępcach nie ma już śladu. 
  • Przestępstwa "na policjanta" polegają na tym, że oszuści dzwonią do osoby starszej podając się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP, prokuratora czy innego przedstawiciela służb bezpieczeństwa. Dzieje się tak w przypadku, gdy przyszła ofiara nie chce uwierzyć w legendę "na wnucza" lub inną podobą; - ofiara nie chce uwierzyć, że rozmawia z wnuczkiem lub nie chce współpracować rozmowa jest przerywana; - dzwoni wtedy inna osoba, która informuje, że jest policjantem/oficerem CBŚ/prokuratorem i prowadzi akcję mającą na celu zatrzymanie oszustów

Pamiętaj!

  • Przestępcy zanim wykonają telefon do Ciebie bardzo dokładnie sprawdzają Twoją rodzinę, by informacje przez nich przekazane były jak najbardziej wiarygodne. 
  • Bądź ostrożny w kontaktach z osobami, których nie znasz! W razie wątpliwości zawsze poproś o pomoc.
  • Zadzwoń na nr 112 i powiedz, że otrzymałeś/aś taki telefon. Pomożemy Ci zweryfikować przekazaną informację.

Nie rób żadnych przelewów na konto, nie wypłacaj żadnej gotówki, zanim nie przekonasz się kim jest telefoniczny rozmówca telefoniczny.

KPP Środa Śląska

Powrót na górę strony