Bieżące informacje

UWAGA! APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ- TRUDNE WARUNKI ATMOSFERYCZNE NA DROGACH

Data publikacji 03.02.2023

W bezpieczną podróż na ferie zimowe! Szybciej zapadający zmrok a przy tym wiatr, śnieg, deszcz lub zalegające na drodze błoto– wszystkie te czynniki sprawiają, że warunki dla kierowców są bardziej wymagające. Użytkownicy dróg w czasie zmiennej pogody muszą mieć świadomość, że na jezdni będzie bardzo ślisko. W takich warunkach kierowcy obowiązani są zachować szczególną ostrożność, szczególnie wyjeżdżając lub wracając z ferii zimowych. Podstawą bezpieczeństwa jest rozwaga, dostosowanie prędkości i sprawny, przygotowany do podróży samochód. Bądźmy odpowiedzialni a co za tym idzie bezpieczni!

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest niebezpiecznie jak i dla kierujących pojazdami, tak samo dla pieszych. Jest to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Pogarszające się warunki drogowe znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg.
Poniżej mamy kilka wskazówek, które warto jest zapamiętać jak również się do nich stosować w trakcie podróży:

-Wypoczynek przed podróżą zwiększy naszą czujność i czas reakcji.
-Optymalna temperatura wewnątrz pojazdu to 21 stopni Celsjusza.
-Wygodne obuwie i ubranie – komfort kierowcy podczas jazdy jest bardzo istotny.
-Lekki posiłek przed podróżą - zbyt ciężkie jedzenie sprawia, że organizm koncentruje się na trawieniu i wolniej reaguje na bodźce.
-Lekarstwa-sprawdzamy, czy nasze leki mogą niebezpiecznie obniżać sprawność psychofizyczną kierowcy.
-Sprawny samochód- (odpowiednie ciśnienie w oponach, sprawne światła zewnętrzne pojazdu, brak wycieków płynów, szyby i lusterka są czyste i zapewniają dobrą widoczność, wyposażenie w niezbędne elementy tj. trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa oraz apteczka, prawidłowy: poziom oleju, poziom płynu chłodniczego i hamulcowego, płynu do spryskiwaczy, sprawny układ wspomagania kierownicy, odpowiednia ilość paliwa)
-Prawidłowe ustawienie fotela, kierownicy i lusterek, zapięcie pasów- kierowcy i pasażerów,
-Zabezpieczenie przedmiotów przewożonych wewnątrz pojazdu.
- Ograniczone zaufanie- na drodze kierujemy się rozsądkiem i wyobraźnią, aby przewidzieć skutki zachowania innych uczestników ruchu.
-Unikanie„jazdy na pamięć”- zawsze zwracamy uwagę na znaki drogowe.

-Prędkość zawsze dostosowujemy do warunków panujących na drodze.
-Stosowanie bezpiecznej odległości pomiędzy innymi pojazdami
-Przestrzeganie przepisów drogowych i zaleceń osób kierujących ruchem.

-Nigdy nie prowadzimy pojazdu pod wpływem alkoholu ani żadnych środków odurzających! Alkohol jak i inne środki spożyte nawet w niewielkiej ilości, wydłużają czas reakcji, powodują rozproszenie uwagi, pogarszają ostrość widzenia oraz negatywnie wpływają na stan kierowcy.

Przy spełnieniu powyższych zaleceń pozostaje już tylko pamiętać o zachowaniu rozwagi i zdrowego rozsądku na drodze. Bezwzględnie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a prędkość dostosować do warunków panujących na drodze i obowiązujących limitów. Nie można zapomnieć o zapięciu pasów bezpieczeństwa i dopilnowaniu, aby pasażerowie również mieli je zapięte. Gdy spełnimy powyższe zasady, możemy spokojnie i bezpiecznie ruszać w podróż na ferie zimowe.
 


KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093

Powrót na górę strony