Bieżące informacje

KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 18.03.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, które może być bardzo pomocne w codziennym życiu każdego mieszkańca powiatu średzkiego. Korzystanie z tej mapy pozwala na lepsze zrozumienie sytuacji bezpieczeństwa w różnych częściach powiatu oraz umożliwia identyfikację miejsc, w których może wystąpić niebezpieczeństwo lub gdzie chcielibyśmy aby Policja wraz z innymi podmiotami świadczącymi uwagi na rzecz bezpieczeństwa podjęła działania w danej kategorii zagrożeń.

Jeśli chcesz być świadomym mieszkańcem, który dba o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swojej rodziny i bliskich, warto skorzystać z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Dzięki tej mapie możesz poznać, jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy oraz jakie są ich skutki. Możesz także poznać, gdzie najczęściej Twoi sąsiedzi identyfikują różnego rodzaju zagrożenia, dzięki czemu będziesz mógł unikać tych miejsc lub wpłynąć na zmianę ich postrzegania.

W 2022 roku na ternie powiatu zgłoszono 1012 zagrożeń z czego 125 prewencyjnych i 887 w ruchu drogowym. Najczęściej wybieraną kategoria zagrożeń było:

Przekraczanie dozwolonej prędkości – 776 zagrożeń

Nieprawidłowe parkowanie – 44 zagrożeń

Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 25 zagrożeń

Niewłaściwa infrastruktura drogowa – 23 zagrożeń

Dzikie wysypiska śmieci – 22 zagrożeń

Korzystanie z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa może również pomóc Ci w podejmowaniu decyzji dotyczących planowania podróży oraz wyboru miejsc, w których będziesz przebywał. Dzięki tej mapie będziesz mógł wybrać bezpieczne trasy oraz miejsca noclegowe, które zapewnią Ci spokojny i bezpieczny pobyt.

Krajowa Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

-informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,

- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie: bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych lub debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,

-informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

 

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa to narzędzie, które służy do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców całej Polski. Korzystając z tej mapy, możemy przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszej okolicy oraz w całym kraju.

W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl.

 

KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093

 

Powrót na górę strony