UWAGA! OSZUSTWA NA TZW. BLIKA
Funkcjonariusze Policji ostrzegają przed częstą metodą oszustw mających miejsce w Internecie „Na BLIK-a”. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pilną pożyczkę pieniędzy.
Policjanci apelują o ostrożność i przypominają o ważnych zasadach bezpieczeństwa w „sieci”. Forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. System płatności BLIK jest bardzo wygodny m.in. w przypadku płatności w Internecie, czy wypłat gotówki z bankomatu.
Na czym to polega?
Złodzieje najczęściej przejmują konto danej osoby na Facebooku, a następnie przez Messengera proszą o pomoc - pilną pożyczkę np. na leki czy na bilet powrotny do domu. Tłumaczenia są różne - np. że zgubili portfel, ale jak tylko wrócą do domu, przeleją pieniądze z powrotem.
Oszuści proszą albo o podanie kodu BLIK, dzięki któremu mogą dokonać w ciągu dwóch minut wypłaty gotówki z bankomatu (ofiara potwierdza operację na swoim smartfonie, ale jest przekonana, że pomaga znajomemu, a nie oszustowi, który się pod nią podszywa), albo o przelew BLIK na numer telefonu (takie transfery między dwoma osobami korzystającymi z BLIKA przechodzą ekspresowo).
Ofiarą tego oszustwa można także paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Oszuści wystawiają rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśli, że po tak dokonanej płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany, natomiast osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Aby nie paść ofiarą przestępstwa oszustów działających tą nową metodą, wszyscy użytkownicy komputerów, telefonów komórkowych powinni pamiętać o:
• Wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
• Zabezpieczeniu swojego konta na Facebooku, aby oszustowi trudniej było się na nie włamać i podszyć się pod nas. W tym celu należy włączyć tzw. dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Oznacza ono, że logowanie na każdym nowym urządzeniu trzeba dodatkowo potwierdzić otrzymanym kodem SMS-owym.
• Nie otwieraniu maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze nie otwieraniu zawartych w nich linków oraz załączników;
• Kontroli stron internetowych, które przeglądają inni użytkownicy wspólnego komputera, tableta itp.;
• Blokadzie witryn, których według nas dzieci nie powinny przeglądać;
• Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła;
• Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych;
Pamiętajmy! Ograniczone zaufanie podstawą do bezpieczeństwa w internecie.
KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń
tel. 693-726-093